Polszczyzna (nie)urzędowa Redagowanie zrozumiałych pism w instytucjach publicznych
Bestseller

Polszczyzna (nie)urzędowa Redagowanie zrozumiałych pism w instytucjach publicznych

128 zł 108.11 zł

Michał Wiśnicki


Wydawnictwo: Wydawnictwo Presscom
Isbn: 9788366248182
Rok wydania: 2019

Polszczyzna (nie)urzędowa

Ile razy do Twojej jednostki zadzwonił interesant z prośbą o wytłumaczenie, o co chodzi w otrzymanym wezwaniu czy decyzji administracyjnej? Powodów mogło być wiele: zawiłe sformułowania, ciężka forma czy obszerne odwołania do postawy prawnej.

W książce wyd. Presscom Redagowanie zrozumiałych pism w instytucjach publicznych Autor zawarł najważniejsze reguły dotyczące ortografii, interpunkcji czy stylistyki pism urzędowych. Informacje te ułatwią rozpoznanie i wyeliminowanie błędów najbardziej oczywistych, choć niestety nadal często spotykanych. Czytelnik dowie się, jak odmienić problematyczne skróty czy trudne nazwiska, w którym miejscu postawić przecinek czy jak zastąpić formę bezosobową.

W książce Redagowanie zrozumiałych pism w instytucjach publicznych nie brakuje również przykładów z życia wziętych. Autor analizuje szablonowe pisma i wskazuje, jak zastąpić treści niezrozumiałe dla przeciętnego Kowalskiego. Podpowiada, jak zacząć pismo zamiast: „Działając na podstawie artykułu/paragrafu/ustawy/zarządzenia…” czy „W odpowiedzi na pismo z dnia…” – tak aby informacja była krótka, zwięzła, a jednocześnie zawierała wszystko, co trzeba.